GEROS DIENOS!

BIRŽELIO 11 d., sekmadienis, 18:00 ir 20:00 val.

Festivalio vinis/ Pripažinti meistrai / Tarptautinis pripažinimas

Šiuolaikinė opera 10-iai kasininkių, prekybos centro garsams ir fortepijonui

„Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimas

AUTORĖS: Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė

PRISTATO: „Operomanija“

TRUKMĖ: 55 min.

VIETA: VŠDT Didžioji salė (Tilžės g. 155)

Pasaulinį pripažinimą pelniusi opera „Geros dienos!“ pirmą kartą rodoma Šiauliuose! Tai festivalio programos pasididžiavimas, kurį pamatyti būtina!

Operos „Geros dienos!“ siužetą kuria skirtingi kasininkių likimai, paprastai slepiami po dirbtinės šypsenos ir mechaniško aptarnavimo – „Laba diena!“, „Ačiū!“, „Geros dienos!“ – kauke. Kasdienybėje nepastebimos, robotus primenančios pardavėjos operoje veikia kaip ryškūs personažai. Pardavėjų mintys, žiūrovams girdimos jų CV išklotinės tampa trumpa, individualia drama. Kasininkių charakteriai – tai lengvai atpažįstami tipažai, įkūnijantys universalias realijas. Operos librete susipina šnekamoji, literatūrinė kalba bei nūdienos aktualijos.

Prekybos centro atmosferą atkuria dienos šviesos lempų ir aplinkos garsų instaliacija, sujungianti žiūrovų salę su scenoje veikiančių 10 kasininkių erdve. Scenos apipavidalinimas minimalus: prekės – tarsi privaloma, pažodinė supermarketo dekoracija – operoje veikia muzikiniu ir žodiniu pavidalais.

Pagrindinis operos garsas – tai nuolatinis pypsėjimas, lydintis skenuojamą prekę. Jis tai prityla, tai garsėja, tačiau niekada nesiliauja. Kasininkių dainos, akompanuojamos šio garso, savo monotoniškumu primena apsipirkimo procesą. Operoje „Geros dienos!“ muzika pabrėžia personažų mintis, padeda jas išgirsti.

Operos kūrėjos vengia moralizuojančio tono: kritiškas požiūris į kapitalizmą atskleidžiamas su humoru, pasitelkus ironiją ir poeziją. Skirtingų kasininkių likimų mozaika susilieja į bendrą chorą – universalią poemą, teigiančią vartojimo malonumą.

Opera „Geros dienos!“ buvo apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ kaip geriausias lietuvių autorių pastatymas, pelnė kitų tarptautinių prizų. Iškart po to prasidėjo ir jau dešimtmetį tęsiasi „Geros dienos!“ gastrolių maršrutai po tarptautinius muzikos, teatro ir operos festivalius bei scenas visame pasaulyje.

Koncepcijos autorės: Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė

Libreto autorė Vaiva Grainytė

Kompozitorė ir muzikos vadovė Lina Lapelytė

Režisierė ir scenografė Rugilė Barzdžiukaitė

Šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas

Kostiumų dailininkė Daiva Samajauskaitė

Garso režisierius Arūnas Zujus

Prodiuseris Operomanija

Kasininkės: Indrė Anankaitė-Kalašnikovienė, Liucina Blaževič, Vida Valuckienė, Anna Miščenko, Lina Valionienė, Rima Šovienė, Milda Švelnienė, Rita Račiūnienė, Svetlana Bagdonaitė, Kristina Svolkinaitė

Apsauga: Kęstutis Pavalkis (fortepijonas)

Rekomenduojama: norintiems patirti kitokios operos skonį; turintiems humoro jausmą ir ieškantiems kokybiško meno.